ΩΡΑ ΕΛΛΑΔΟΣ

Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου 2020

«Αθηνόδωρος»: Συμμετοχή του Δημήτρη Τασόπουλου και του Μάριου Τσερεντζούλια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου Δρόμου

Με τη συμμετοχή του Δημήτρη Τασόπουλου και του Μάριου Τσερεντζούλια από τον «ΑΘΗΝΟΔΩΡΟ»

διεξήχθη την Κυριακή 20/9 το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου Δρόμου που έγινε στις εγκαταστάσεις του κωπηλατοδρόμιου στο Σχινιά.

Η διαδρομή ήταν  περιμετρικά του υδάτινου στίβου του κωπηλατοδρομίου και κάθε στροφή ήταν 4.971μ.

Ο δυνατός αέρας όμως δημιούργησε πολλά προβλήματα στους αθλητές με αποτέλεσμα να τερματίσουν (στους άνδρες) 42 δρομείς από τους 50 που ξεκίνησαν τον αγώνα.

Ανάμεσά τους και ο Δημήτρης Τασόπουλος που με χρόνο 1.19.30 τερμάτισε στην 24η θέση αξιοποιώντας κυρίως την εμπειρία του γιατί η προετοιμασία λόγω της εργασίας του δεν ήταν η καλύτερη.

Ο Μάριος Τσερεντζούλιας αισθάνθηκε δυστυχώς ενοχλήσεις νωρίς και εγκατέλειψε.

Να σημειώσουμε ότι ο Μάριος κατέχει το ρεκόρ συλλόγου στο Μαραθώνιο και ο Δημήτρης το αντίστοιχο ρεκόρ στην κλασσική διαδρομή που είναι και η δυσκολότερη του κόσμου.