ΩΡΑ ΕΛΛΑΔΟΣ

Τρίτη 8 Φεβρουαρίου 2022

Τεράστιο βήμα τίτλου από τον Κεραυνό Αιγίου που πήρε το ντέρμπι με τον Έσπερο

Ο Κεραυνός Αιγίου ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής του χθεσινού ντέρμπι κορυφής στην Α1 ΕΣΚΑ-Η αφού νίκησε εντός έδρας τον Έσπερο ΑΟΠΑ 69-63, διπλασίασε τις επιτυχίες απέναντί του, συνεχίζει στην μοναξιά της κορυφής και είναι πλέον το ακλόνητο φαβορί για να επιστρέψει στις εθνικές κατηγορίες.

Η Αιγιώτικη ομάδα είχε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με +18 (44-26), διατήρησε αυτό το προβάδισμα μέχρι και το 30’ (58-40) και άντεξε στη μεγάλη αντεπίθεση του Έσπερου ΑΟΠΑ στην τελευταία περίοδο, όπου μείωσε σε 64-57 στο 36’ και 68-61 στο 39’.

Εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε λάθη (βήματα Γκουντουβάς, 0/2β. Μιχαλόπουλου, άστοχο τρίποντο Γκουντουβά), με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με 1/2β. του Σαμαρά μέσα σε αποθέωση λίγο πριν το τέλος να διαμορφώσουν το τελικό 69-63.

Κορυφαίος των νικητών για μια ακόμη φορά ο Βασίλης Σαμαράς (είχε και 14 ριμπάουντ), αλλά και με τους υπόλοιπους παίκτες να κάνουν κατάθεση ψυχής για τη νίκη.

Τα 10λεπτα: 18-09, 26-17, 14-14, 11-23.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ: Τραγαράς 14 (3), Σαμαράς 21 (2), Γιαννακόπουλος 8 (1), Χριστοδουλόπουλος 15 (4), Βαφειάδης 2, Αγγελόπουλος 9.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ: Σταμούλης 3 (1), Στάθης 2, Κουτσούκος 11, Μιχαλόπουλος 3, Αργυρόπουλος 14, Θωμόπουλος 2, Γκουντουβάς 19 (4), Πανόπουλος 9.

Αραχ./Ακταίο                      14            787-876               19

Νίκη                                       14           681-937               15

ΝΕΠ                                       14          738-888               15