ΩΡΑ ΕΛΛΑΔΟΣ

Τετάρτη 2 Μαρτίου 2022

Παναιγιάλειος: Εντός έδρα ήττα από τον Ναυπακτιακό – Αποτελέσματα & Βαθμολογία

Ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ΄Εθνικής, με την Παναχαϊκή να παίρνει χωρίς κόπο το τρίποντο απέναντι στον Αμβρακικό Λουτρού, που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

Ο Τηλυκράτης επέστρεψε στις νίκες μετά από 4 αγωνιστικές και παρέμεινε στο -5 από την Παναχαϊκή με έναν αγώνα λιγότερο, τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο Αίας Γαστούνης με το επιβλητικό 4-0 επί του Παναγρινιακού, ενώ ο ΠΑΟ Βάρδας έχασε κι άλλο έδαφος με την ήττα στο Σκουλικάδο.

Ο Παναιγιάλειος ουσιαστικά έχει πλέον μόνο μαθηματικές ελπίδες παραμονής μετά την ήττα του με 1-0, από τον Ναυπακτιακό Αστέρα, στην έδρα του στο Δημοτικό Στάδιο Αιγίου.

Μοναδική καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήταν στο 6ο λεπτό όπου ο Γιαννόπουλος κατάφερε να βγει στην πλάτη της άμυνας και να βρεθεί σε θέση τετ α τετ με τον αντίπαλο κίπερ όμως το ψηλοκρεμαστό σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Στη συνέχεια προσπάθησε ο Παναιγιάλειος να πάρει τις πρωτοβουλίες χωρίς ωστόσο να μπορεί να δημιουργήσει κλασσικές ευκαιρίες στα καρέ του Μένιου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία πολύ καλή ευκαιρία των γηπεδούχων, με τον Λιάτο να αναλαμβάνει να εκτελέσει απευθείας το φάουλ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Με την είσοδο των Ρουμπάτο και Εσκουρέδο η ομάδα της Ναυπάκτου κατάφερε να γίνει πιο επιθετική. Το νικητήριο τέρμα ήρθε στο 73′ όταν οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κόρνερ. Ο Νιφορόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά λόγω του ευνοϊκού αέρα και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Ναυπακτιακός αμύνθηκε με αποτελεσματικότητα και κράτησε εύκολα το υπέρ του προβάδισμα μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιγιάλειος: Βίλλιος, Κουρτελέσης, Χατζηαντωνίου, Καστάν, Μακρίδης, Γκασίδης, Λιάτος (77′ Χουχούνης), Τοκάμ, Καρακούτης, Ψωμαράς, Σκούτας (81′ Ροδόπουλος)

Ναυπακτιακός Αστέρας: Μένιος, Μπατσής, Κοντογιάννης, Ναουμίδης, Αργυρόπουλος, Μαχαίρας (45′ Ρουμπάτος), Καψάσκης (81′ Λίτσος), Κατσογιάννης, Βουκομάνοβιτς (60′ Εσκουρέδο), Γιαννόπουλος, Νιφορόπουλος

Αναλυτικά τα αποτελέσματα είχαν ως εξής:

Αίας Γαστούνης – Παναγρινιακός 4-0 (14, 16’, 70’ πεν. Παπαχριστόπουλος, 58΄)

Εθνικός Σκουλικάδου – ΠΑΟ Βάρδας 1-0 (58’ Κακολύρης) σε εξέλιξη, ξεκίνησε στις 15.30

Παναιγιάλειος – Ναυπακτιακός 0-1 (72′ Νιφορόπουλος)

Διαβολίτσι – Αχέρων Καναλακίου 0-0

Τηλυκράτης Λευκάδας – Αναγέννηση Άρτας 4-1 (9’ Πετσίνης, 10, 13’ Ταιρής, 85’ Αζούδης / 5’)

Παναχαϊκή – Αμβρακικός 3-0 α.α.

Ρεπό: Διαγόρας Βραχνεΐκων